Opublikowany przez: Kasia P. 2018-04-05 10:54:56
Autor zdjęcia/źródło: cztery fazy porodu, mama, plan porodu @ Zaprojektowane przez Freepik
Co prawda to praktyka czyni mistrza, ale znajomość teorii pomoże Ci być bardziej świadomą tego co się dzieje z Tobą i Twoim ciałem podczas porodu. Naturalnie fazy porodu poznasz podczas zajęć na szkole rodzenia. Tutaj zgromadziłam informację, które często umykają. Pamiętaj, że nie ma sensu słuchać opowieści koleżanek i się niepokoić. Każdy poród wygląda inaczej. Fazy porodu mogą być krótsze lub dłuższe. To sprawa niezwykle indywidualna. Faktem jest jednak to, że przejdziesz przez każdą fazę porodu.
I FAZA PORODU – SKURCZE: Ta faza trwa od początku porodu>> do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (czyli do osiągnięcia 10 cm rozwarcia). Wyróżniamy w niej tzw. fazę utajoną (od początku porodu do ok. 3-4 cm rozwarcia) oraz fazę aktywną (cechuje ją szybsze i aktywniejsze rozwieranie, aż do pełnego rozwarcia).
II FAZA PORODU – NARODZINY: ta faza trwa od całkowitego rozwarcia do narodzin dziecka
III FAZA PORODU – ŁOŻYSKO: ta faza polega na wydaleniu popłodu
IV FAZA PORODU – WIĘZI: to już najprzyjemniejsza faza, trzymasz dziecko w ramionach, karmisz je a personel dogląda jak Wam idzie
Po sztywnym podziale pora na perspektywę rodzącej mamy
Moment na który czekasz całe 9 miesięcy. Skurcze mogą zacząć się gwałtownie, ale mogą też być delikatne. Bywa tak, że drobne skurcze pojawiają się nawet 2-3 tygodnie przed porodem. Pierwsze skurcze trwają około pół minuty i są zazwyczaj nieregularne, mniej więcej co 7-10 minut. Poczujesz gdy wzrośnie ich częstotliwość i intensywność. W tym momencie organizm może też poczuć potrzebę oczyszczenia. Da o tym znać przez biegunkę i wymioty co jest całkowicie naturalne.
Posłuchaj swojej intuicji. Jeśli chcesz chodzić i kołysać biodrami tak, by dziecko lepiej ułożyło się w kanale rodnym to śmiało spaceruj. Jeśli z kolei nie masz na nic siły odpocznij sobie leżąc. To pora na magazynowanie energii przed II fazą porodu. Na tym etapie warto sięgać po wizualizację i wyobrażać sobie, np. moment kiedy trzyma się dziecko w rękach. To bardzo pomaga zmotywować się i przygotować na kolejne fazy porodu.
Kiedy już będziesz mieć regularne skurcze i pojawisz się w szpitalu warto na początku porozmawiać z położną. Odpowiednie przygotowanie do tej rozmowy da Ci zrobiony wcześniej plan porodu, który możesz opracować na podstawie tego wzoru>> Na szkole rodzenia z kolei nauczysz się oddychania tzw. torem brzusznym, które w tym momencie pozwoli Ci łatwiej znosić skurcze. Podczas skurczy oddech powinien być szybszy, a pomiędzy nimi wolny. Coraz silniejsze skurcze sprawią, że może z czasem opadać z sił. Najtrudniejszy jest tzw. kryzys siódmego centymetra. Bardzo ważny w tym momencie będzie Twój partner, który może Cię wspierać podczas porodu. Fale bólu i ulgi będą się przeplatać, a żeby łagodniej przez nie przechodzić pomyśl o porodzie aktywnym o którym dowiesz się więcej czytając: „Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu”>> To wywiad z doświadczoną doulą, która podpowiada jak współpracować ze skurczami, a nie walczyć z nimi. W pewnym momencie skurcze słabną i wtedy przychodzi faza parcia.
To trudna faza, ale z drugiej strony najpiękniejsza, ponieważ u jej kresu na świecie pojawi się Twoje dziecko. Będziesz zmęczona, ale organizm będzie Cię wspierał. W tym momencie będzie wydzielać się adrenalina, która doda Ci sił. Wsłuchaj się w to co podpowiada Ci ciało. Powinnaś odczuć silną potrzebę parcia. Możesz też krzyczeć. Potraktuj dźwięk wyzwalająco. Wiele mam porównuje krzyk do krzyków zapaśnika sumo, który przygotowuje się do walki. Położna może Ci poradzić żebyś dotknęła główki dziecka. Działa to niezwykle mobilizująco. Po główce pojawi się reszta ciała dziecka i… w końcu nastanie ten cudowny moment!
Ten etap jest cudowny. Poczujesz niewysłowioną ulgę. Zaleje Cię fala endorfin kiedy będziesz już trzymać swoje dziecko. To moment tylko dla Was. Dzięki oksytocynie, która pojawia się podczas bliskości z dzieckiem łatwiej urodzisz łożysko. Możesz patrzeć jak dziecko powoli przystawia się do piersi, instynktownie ją odnajduje leżąc na Tobie. Pierwsze próby karmienia zwykle są dość nieporadne, ale ważne jest to, że dziecko czuje Twoją bliskość, ciepło, bicie Twojego serca.
W niektórych książkach nie jest uwzględniony, ale to ważny czas. Personel mniej więcej przez 2 godziny będzie doglądał jak jesteście ze sobą z dzieckiem. Podczas karmienia dziecka najlepszym z możliwych pokarmów – siarą >> powoli będzie obkurczać się Twoja macica. Silne krwawienie na tym etapie jest całkowicie naturalne. Jeśli odczujesz głód lub pragnienie poproś personel o posiłek i wodę. Ważne żebyś zadbała o swój komfort.
Każdy poród przebiega własnym rytmem. Nie ma opisu porodu idealnego, ale cztery fazy porodu to podstawa, która sprawdzi się w praktyce. Dzięki dodatkowej wiedzy już jesteś świadoma czego możesz się spodziewać i choć boimy się naturalnie porodu, ponieważ zwykle odczuwamy strach przed tym czego przebieg jest nieprzewidywalny, z pewnością rozumiejąc zachowanie swojego ciała i współpracując z nim lepiej odnajdziesz się w nowej sytuacji.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.